Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!
Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Aby odnaleźć interesujące Cię informacje wpisz poniżej szukane frazy:
Logowanie

Logowanie

Zaloguj się aby zobaczyć swój profil:

Wprowadzenie do MVC

Zacznijmy od rozszyfrowania nazwy: skrót MVC pochodzi od słów Model - Widok - Sterownik (ang. Model - View - Controller). MVC zdobywa coraz większą popularność i przedstawiany jest jako dobra architektura aplikacji internetowej. W tym artykule mam nadzieję wyjaśnić, na czym polega MVC i dlaczego warto się tym bliżej zainteresować.

MVC jest zorientowanym obiektowo wzorcem projektowym. Aplikacja napisana zgodnie z MVC zawiera klasy implementujące logikę biznesową (jak i gdzie dane są przechowywane, kto ma do nich dostęp, jak dane są przetwarzane) w "modelach", logikę prezentacyjną (jak dane pochodzące z modeli mają zostać wyświetlone) w "widokach", a logika sterująca całą aplikacją zawarta jest w "kontrolerze".

Rys historyczny

MVC nie jest pomysłem nowym. Wymyślony został w laboratoriach PARC (Palo Alto Research Centre) firmy Xerox (tych samych, którym zawdzięczamy m. in. myszki i systemy okienkowe) już w latach siedemdziesiątych. Wtedy oczywiście nikt nawet nie myślał o wykorzystaniu wzorca do aplikacji internetowych. MVC został wykorzystany do zaprojektowania interfejsu użytkownika w języku Smalltalk, stworzonym zresztą również przez PARC. To, co nas jednak interesuje, to zastosowanie MVC w aplikacjach internetowych. Tego kroku dokonał Sun na potrzeby Javy.

Java pełni tutaj rolę szczególną również dlatego, że najbardziej znana implementacja MVC powstała właśnie dla Javy. Tym projektem jest Struts, stworzony przez Apache Jakarta Project. Struts nie jest jedyną słuszną implementacją MVC, ale na pewno najbardziej popularną i w pewnym sensie referencyjną.

W rozważaniach nad MVC przewijają się również pojęcia Model 1 i Model 2. Pochodzą one ze specyfikacji JSP i J2EE. Model 1 był podejściem, w którym logika biznesowa była umieszczona w modelu, ale widok rozrzucony był po poszczególnych stronach, bez centralnego kontrolera. Model 2 natomiast jest w zasadzie tym samym co MVC, dlatego w kontekście aplikacji internetowych te dwa pojęcia mogą być używane zamiennie.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie uzytkowników: (3)
wielki plus dla tworcy
Niedziela 22 Czerwiec 2008 6:36:10 pm - IMP <imp4ever_at_gmail.com>

...za lapatologiczne przyklady :)

MVC
Sobota 12 Styczeń 2008 4:28:01 pm - daniel1302 <daniel.1302_at_gmail.com>

Super art. Przybliża zagadnienie najbardziej możliwie

MVC
Czwartek 17 Maj 2007 2:14:01 pm - Wojtas_44

Napiszę krótko. Bardzo dobry, przejrzysty, w prosty sposób napisany artykuł.

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2022 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System