Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!
Kategorie

Kategorie

Kategoria wyżej
O autorze

O autorze

Witold (Dravo) Wasilewski
Reklama

Reklama

Podobne Artykuły

Poniżej znajduje się lista podobnych artykułów:

Szablony i Systemy Szablonów

Mówiąc prosto: szablony zapewniają separację kodu po stronie serwera od kodu po stronie klienta. Artykuł omawia kiedy szablony są użyteczne, jakie mają wady i w jakich sytuacjach to zły pomysł.

Szablony w PHP

Nie tak wiele osób wie o tym, że PHP w istocie sam jest systemem szablonów. Jeśli pójdziesz do korzeni - do kodu autorstwa Rasmusa Lehrdorfa - znajdziesz tam właściwą intencję.

Pokażemy tutaj dlaczego używanie rdzennego silnika PHP może być dobre oraz udowodnimy, że systemy szablonów, takie jak Smarty czy patTemplate, nie są warte tekstu, którym zostały napisane.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (8)
Coś tutaj nie halo
Wtorek 25 Październik 2011 2:52:29 pm - boreq <masterboreq_at_gmail.com>

Dlaczego "autor" (sic!) nigdzie nie napisał, że jest to mniej lub bardziej dowolne tłumaczenie tego artykułu: http://www.phppatterns.com/docs/design/templates_and_template_engines?
A może istnieje jakaś informacja w innym miejscu portalu, że ten właśnie artykuł (a może inne też?) to tłumaczenia utworów innych autorów? Czy przypadkiem tego nie wymaga prawo, a co najmniej... przyzwoitość?
Ach, no i jeszcze link do serwisu, gdzie oryginał się znajduje podaje - wyborne!!!
Weźcie to poprawcie, bo wstyd.

Racja - web-designer tylko do css
Niedziela 09 Sierpień 2009 3:31:53 pm - korkie

Autor ma wiele racji.
Trudno liczyć na to, że webmaster odciąży programistę.
Czasami z bardzo prostego kodu, np. na wyświetlanie menu (dynamicznie tworzony url), zamiast z jednej trochę bardziej skomplikowanej linijki kodu trzeba wszystko przekombinowac tak, aby było więcej linijek (choć mniej skomplikowanych) jednak dostosowanych do parsowania przez smarty.
Dlatego lepiej aby warstwę prezentacji obsługiwał
średniej klasy, czy nawet początkujący programista php, niż webmaster z porażeniem mózgowym, któremu trudno cokolwiek więcej zrozumieć niż wstawienie zmiennej w nawiasy klamrowe.

Tylko i wyłącznie szablony php
Środa 05 Sierpień 2009 5:54:25 pm - pearl1985

Jakikolwiek by nie był system szablonów, to tylko i wyłącznie używanie szablonów w rodzimym php pozwoli uzyskać najlepszą wydajność.

A przy tym do niczego się nie ograniczasz, potrzebujesz switch, masz switch, for, while, foreach, array_values itp. rzeczy.

A smarty apropo, generują plik php, i potem go includują więc lepiej samemu napisać prostą klasę do includowania plików php i potem importować pliki php (w którym jest szablon), i samemu napisać logikę generowania się owego szablonu niż zaufać smartom.

ankieta
Czwartek 18 Październik 2007 6:57:23 pm - grzesk98 <grzegorz.kowalewski_at_gmail.com>

Witam,
jeśli moglibyście wypełnić ankietę na temat systemów szablonów:

http://ankiety.boby.pl/index.php?module=polls&action=fillup&poll_id=74

z góry dzięki.

actually
Środa 03 Październik 2007 12:16:46 am - ocochodzi <hetkris_at_op.pl>

Tłumaczenie "Więc... aktualnie to tego nie robi"

oryginał: "Well actually no it doesn&#8217;t."

"Actually" chyba powinno byc tlumaczone jako "właściwie".

Smarty? - Tak, ale rozsądnie.
Środa 12 Kwiecień 2006 9:26:49 am - wiktoros

Podejście autora artykułu do systemów szablonów uważam za zbyt radykalne.
Faktycznie, jeśli w szablonie (konkretnie Smarty), użyje się zbyt dużo funkcji typu {if}, {section}, itp., to jego używanie mija się z celem. Tak rozbudowany plik przestaje być szablonem, a zaczyna być kolejną stroną kodu. Przyznaję też, że wszelkie dodatki formatujące tekst typu {lower}, {upper}, {capitalize}, {indent}, itp. są nieporozumieniem, bo formatowanie powinno odbywać się raczej przez użycie CSS.
Ale jeżeli użyjemy funkcji dodatkowych w stopniu minimalnym, a skupimy się głównie na prezentacji przekazanych zmiennych, powstanie nam szablon bardziej przejrzysty niż ten, który stworzylibyśmy sami, w oparciu tylko o PHP.

Zawsze o tym wiedzialem ...
Poniedziałek 06 Luty 2006 10:29:56 am - __Djack__

Smarty nie nadaje sie na system szblonow .... zamiana phpowego jezyka na jezyk smarty ?? Uzywam innego systemu jedyne co posiada z jezyka programowania to if/else - duzo pomaga. Natomiast reszte do sparsowania trzeba dostarczyc np. w postaci tablicy - wiem ze i to jest nie za wygodnie ale z dwojga zlego wole to. Separacja jest dlatego wazna ze jezeli chce zmienic tylko sam design strony to nie musze sie martwic o reszte tylko odpowiednio umiescic zmienne do sparsowania. Kazdy ma swoje zdani i nic na to nie poradzimy, a jak dla mnie smarty jest tylko i wylacznie poularne. To tak jak z windowsem to co jest popularne i dobre dla wszystkich nie znaczy ze jest najlepsze :D

Pozdrawiam

Dziwny tekst
Wtorek 10 Styczeń 2006 8:14:59 am - piernik

Musze przyznać że tekst ten jest conajmniej dziwy. Nie wiem co autor chciał uzyskać...

"Artykuł omawia kiedy szablony są użyteczne, jakie mają wady i w jakich sytuacjach to zły pomysł."

Takie było założenie, ale nadal nie wiem czy sa użyteczne, kiedy to zły pomysł. Poza tym Autor chyba w ogóle zapomniał o użyteczności szablonów. Postawił tezę że szablony są be i pórbował ją w pokrętny sposób udowodnić.

Dla mnie artykuł to misz-masz bez konkretów.

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2024 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System