Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!
Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Aby odnaleźć interesujące Cię informacje wpisz poniżej szukane frazy:
Logowanie

Logowanie

Zaloguj się aby zobaczyć swój profil:

Artykuły

Generowanie grafiki w PHP
Paweł (pawkow) Kowalewski
Sobota 18 Kwiecień 2009

Język PHP sam w sobie nie pozwala na tworzenie czy manipulowanie grafiką, służą do tego specjalne biblioteki dostarczające zestaw odpowiednich funkcji. Najpopularniejsze z nich to GD i ImageMagick, przy czym ta pierwsza jest częściej dostępna i bardziej popularna, przez co w sieci na jej temat znaleźć można więcej materiałów. Nie są to oczywiście argumenty przemawiające za korzystaniem wyłącznie z tego rozwiązania, w tym artykule jednak skupimy się właśnie na GD i funkcjach przez nią dostarczanych. Zacznijmy może od krótkiego przedstawienia biblioteki - poniższy opis to definicja GD przedstawiana na Wikipedii:

I to w zasadzie tyle, jeżeli kogoś interesuje krótka historia biblioteki zachęcam do zapoznania się z jej anglojęzycznym opisem.

ACL - Jak korzystać?
Marcin (tiraeth) Chwedziak
Piątek 10 Kwiecień 2009

Każda aplikacja webowa, tak jak każdy plik na dysku, musi mieć ustawione uprawnienia dla konkretnych użytkowników, lub grup użytkowników. O listach kontroli dostępu ( ang. Access Control List) zapewne słyszał każdy. Jedną z prostszych implementacji takiej listy jest zwykła baza loginów i haseł dostępowych. Co zrobić, gdy jednak potrzebujemy bardziej zaawansowanego systemu kontroli dostępu? Możemy wykorzystać jedną z gotowych bibliotek, np. PHP Generic Access Control List, ale możemy także sami napisać taki system - dobrze jest wtedy wykorzystać częściowo napisane mechanizmy, na przykład pochodzący z Zend Frameworka - Zend_Acl.

Refaktoryzacja kodu i wzorce projektowe
Damian (Tuner) Tylczyński
Czwartek 09 Kwiecień 2009
  • dokumentowania,
  • czytelności,
  • i przede wszystkim utrzymywania kodu.
Pomysły, porady, sugestie - dobre nawyki.
Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2024 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System