Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Wprowadzenie do MVC

Po co używać MVC?

To, że MVC jest wzorcem projektowym, samo w sobie nie oznacza, że mamy go stosować pisząc kolejną aplikację w PHP. Powodem jest to, że MVC idealnie wpasowuje się w specyfikę zastosowań. Każde żądanie nowej strony jest interakcją użytkownika z systemem i musi zostać jakoś przetworzone (kontroler). Większość aplikacji musi przechowywać dane w sposób trwały - najczęściej w bazie danych (model). I wreszcie dane te muszą zostać wyświetlone w jakiś sposób, lub raczej na wiele różnych sposobów (widok).

Model - Widok - Sterownik odpowiada tym podstawowym potrzebom. Każda z części składowych wzorca ma ściśle zdefiniowane zadanie, jak na rysunku:

Podstawową zaletą MVC jest modyfikowalność. Podstawowym problemem w utrzymywaniu skomplikowanych aplikacji jest konieczność wprowadzania zmian. Byle jak napisana aplikacja jest w zasadzie niemodyfikowalna. Każda zmiana może generować nowe błędy. Odpowiedzią na to jest - ogólnie rzecz biorąc - podejście obiektowe i hermetyzacja. MVC właśnie hermetyzuje poszczególne części aplikacji.

Jeżeli zachodzi konieczność zmiany struktury bazy danych, lub wymiany całej bazy, wystarczy zmienić kod modelu. Mamy pewność, że nie będzie to miało wpływu na inne części aplikacji.

Jeżeli trzeba zmienić wygląd stron, lub zmienić technologię generowania wyników (np. przejść na szablony w aplikacji, która ich na razie nie wykorzystuje), zmiany ograniczają się do klas widoku.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (3)
wielki plus dla tworcy
Niedziela 22 Czerwiec 2008 6:36:10 pm - IMP <imp4ever_at_gmail.com>

...za lapatologiczne przyklady :)

MVC
Sobota 12 Styczeń 2008 4:28:01 pm - daniel1302 <daniel.1302_at_gmail.com>

Super art. Przybliża zagadnienie najbardziej możliwie

MVC
Czwartek 17 Maj 2007 2:14:01 pm - Wojtas_44

Napiszę krótko. Bardzo dobry, przejrzysty, w prosty sposób napisany artykuł.

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2022 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System