Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!
Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Aby odnaleźć interesujące Cię informacje wpisz poniżej szukane frazy:
Logowanie

Logowanie

Zaloguj się aby zobaczyć swój profil:

Tutorial PHP/MySQL

Języki skryptowe takie jak PHP mają możliwość współpracy z bazami danych, co sprawia, że przyciągają uwagę wielu osób. W tym tutorialu postaram się pokazać Ci jak przy pomocy PHP i serwera MySQL można zapisywać i publikować na swojej witrynie informacje pochodzące z sieci. Aby zrozumieć artykuł powinieneś posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat samego PHP.

Dlaczego potrzebuję bazy danych?

Zadziwiającym jest jak przydatna może okazać się baza danych, kiedy już znajdziemy jej zastosowanie na swojej stronie internetowej. Możliwości pojawiające się przy połączeniu bazy danych i języka skryptowego są ogromne - od wyświetlania prostych list aż do budowy potężnego serwisu opartego na bazie danych. Oto kilka najpopularniejszych przykładów jednoczesnego użycia PHP i MySQL:

  • System rotacji banerów. Na każdej stronie serwisu wywoływany jest skrypt PHP, który łączy się z bazą danych i wybiera losową reklamę w celu pokazania jej odwiedzającym. PHP również zlicza ile razy dany baner został wyświetlony oraz ile razy nastąpiło kliknięcie na niego. Aby dodać nową lub zmienić istniejącą reklamę, wystarczy umieścić w bazie nowy wpis lub dokonać edycji istniejącego, a skrypt PHP nadal będzie wiedział, co wyświetlić na danej stronie.
  • Fora. Setki for (message boards) w internecie działają pod kontrolą PHP oraz MySQL, dzięki czemu oferują szeroki wybór opcji i są bardziej efektywne niż systemy generujące statyczne strony. Wszystkie strony forum mogą zostać zmienione przez modyfikację jednego ze skryptów.
  • Bazy danych. Jednym z bardziej oczywistych przykładów są strony, którym serwer DBMS dostarcza wszystkich informacji do publikacji w sieci. Na przykład witryna Script Avenue jest zbiorem kilku skryptów, które pobierają dane z obszernej bazy danych. Wszystkie kategorie są dostępne poprzez wywołanie jednego skryptu z różnymi URL.
  • Strony internetowe. Jeśli posiadasz pokaźną stronę internetową, a każda zmiana layoutu wymaga mozolnej edycji kilkunastu plików, to PHP wraz z MySQL będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Dzięki temu duetowi, całą witrynę możesz zmieścić tylko w jednym, bądź dwóch plikach, które będą łączyły się z serwerem MySQL, aby zebrać informacje potrzebne do wygenerowania strony.
Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie uzytkowników: (7)
gdzie link?
Piątek 15 Lipiec 2011 12:45:10 pm - beneglih

Fajny tutorial, tylko dlaczego na jego końcu jest informacja, że skrypt można pobrać, dwukropek i puste miejsce, brak linka...

ort
Sobota 13 Marzec 2010 10:02:17 pm - katwer <katwer_at_op.pl>

Co jak co, ale artykuł do druku na poważnym portalu, to już powinien przejść przez standardowe sprawdzanie pisowni choćby zautomatyzowane, jeśli autor nie wie, jak się pisze HASŁO.

Sorry, ale takie lekceważenie języka polskiego - musiałam.

pytanie
Niedziela 01 Lipiec 2007 8:56:38 pm - bercik156 <fifunia07_at_wp.pl>

mam pytanie jak zmienić w bazie danych język żeby na stronie były polskie znaki??

złeeee
Poniedziałek 07 Maj 2007 9:01:03 am - wbeatn <wbeatn_at_gmail.com>

dlaczego w tym artykule jest podany bledny kod ? strona z dodawaniem do bazy mi dziala, to samo jest ze strona ktora wyswietla rekordy, ale strona ktora ma wyswietlic formularz edytujacy wywala blad 'Warning: mysql_numrows(): supplied argument is not a valid MySQL ...' .. robie wszystko wedlug instrukcji i takie cos :/

Dłąd :D
Sobota 25 Listopad 2006 11:38:44 pm - sabistik <wiktorski_at_poczta.php.pl>

haha, Czemu nikt wcześniej tego nie zraportował:
http://irc.php.pl/blog/?id=392
?? ;D

Wyjaśnienie małe
Piątek 27 Październik 2006 9:26:17 pm - slump <slump_Ilawa_at_wp.pl>

Twoje sugestje są jak najbardziej trafne, jednak pamiętaj, że jest to tylko translacja arta z języka Angielskiego.
Pozdrawiam

Kilka luźnych uwag
Czwartek 26 Październik 2006 12:12:12 pm - Diabl0

Rozumiem że jest to art dla totalnie początkujących i przeglądałem go bardzo pobieżnie, ale mimo wszystko mam kilka zastrzeżeń:

1 - instalowanie phpmyadmin na serwerze bez odpowiedniego zabezpieczenia go - kto się opiekuje serwerami niech spojrzy sobie w logi jak często trafiają się roboty szukające phpmyadmin - nie sądzę aby szukały one sobie tylko z czystej ciekawości. Trzeba było przynajmniej napisać jak go zabezpieczyć przez .htaccess

2 - SQL incjection - wstawianie danych pochodzących od usera prosto do bazy bez sprawdzenia i zabezpieczenia. Temat ten wszędzie jest tak często wałkowany że tutorial dla początkujących z takim błędem to duży imho duża porażka. Aż tak ciężko było poświęcić dwa akapity na wyjaśnienie zagrożenia i zaproponowanie chociażby mysql_escape_string?

3 - nie wiem skąd takie parcie na while ($i < $num) i każdorazowe przepisywanie danych? IMHO dużo wygodniejsze (zwłaszcza dla początkujących, a nie wiem też czy nie szybsze) jest while ($row = mysql_fetch_assoc($ret).

4 - drobiazg, ale: <? :) <?php jest bardziej prawidłowe zwłaszcza że już słyszałem jakieś pogłoski że <? ma zostać z czasem usunięte :)

5 - formatowanie kodu - ja rozumiem że system znaczników na php.pl może utrudniać zachowanie wcięć itp, ale skoro to jest tutorial dla początkujących to przydało by się też zadbać o uczenie ich dbałości o wygląd kodu i jego staranniejsze formatowanie - to naprawdę ułatwia w przyszłości życie a dzięki odrobiny praktyki stosuje się praktycznie odruchowo.

To takie moje drobne uwagi po pobieżnym przejrzeniu arta (głównie fragmentów kodu) . Nie jest to żadna miażdżąca krytyka - po prostu wychodzę z założenia że o ile w arcie dla doświadczonych programistów nawet nie było by sensu zwracać na to uwagi (w końcu każdy i tak ma już wyrobione własne nawyki i przyzwyczajenia), to jednak w arcie dla początkujących warto położyć większy nacisk na tego typu drobiazgi aby od początku wtłaczać i wyrabiać w nich dobre nawyki.

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2025 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System