Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Tutorial PHP/MySQL

Czego będę potrzebował?

Tak naprawdę potrzebujesz tylko trzech rzeczy aby mieć możliwość uruchomienia skryptów PHP współpracujących z bazą MySQL.

Po pierwsze potrzebujesz oczywiście serwera www. Może to być zarówno serwer wykupiony u profesjonalnego dostawcy, lub zainstalowany na własnym komputerze. Większość serwerów HTTP współpracuje z PHP jak i MySQL, jednak największą sympatię zyskał sobie Apache, który można pobrać w każdej chwili za darmo ze strony producenta.

Po drugie - PHP musi zostać zainstalowane na serwerze. Jeśli jeszcze tego nie uczyniłeś, możesz zrobić to w każdej chwili (lub poprosić o to swojego hosta). PHP może zostać pobrane za darmo ze strony www.php.net. Jeśli nie jesteś pewien czy PHP jest zainstalowane, pokażę Ci później jak się o tym przekonać.

Ostatnią potrzebną częścią oprogramowania jest serwer MySQL. Równie dobrze możesz użyć innego systemu opartego o język SQL (np. Oracle, PostgreSQL itp.), lecz jako że jest to tutorial o PHP i MySQL - będę opierał się tylko na tym pierwszym. Podobnie jak reszta programów, MySQL można pobrać za darmo ze strony producenta. W następnym rozdziale zademonstruję Ci jak sprawdzić czy masz już zainstalowane PHP i MySQL na swoim serwerze.

Sprawdzanie instalacji PHP i MySQL

Oto bardzo prosty sposób na przeprowadzenie testu na obecność PHP i MySQL na naszym serwerze:Otwórz dowolny edytor (np. notatnik) i wpisz:

<?php
phpinfo();
?>

Zapisz ten plik jako phpinfo.php. Teraz musisz wgrać plik na serwer www (zewnętrzny, bądź lokalny). Gdy wpiszesz adres swojej strony i masz zainstalowane PHP (przykładowo: http://example.com/phpinfo.php), Twoim oczom powinna ukazać się tabela zawierająca wszelkie informacje na temat konfiguracji Twojego serwera HTTP. Przeglądając ją w pewnym momencie powinniśmy natrafić na dział "MySQL" - co będzie znakiem, że na serwerze pracuje MySQL.

Zarządzanie bazą danych

Chociaż zarządzać całą bazą danych możesz poprzez własne skrypty PHP, to sugeruję, abyś zainstalował na serwerze PHPMyAdmin. Jest to doskonały, darmowy zestaw skryptów, udostępniający interfejs administracyjny dla bazy MySQL. Dzięki temu pakietowi będziesz mógł swobodnie dodawać, kasować, edytować, przeglądać i wykonywać kopie zapasowe baz danych. Jest on szczególnie pomocny przy poszukiwaniu błędów w naszych systemach.

Co dalej?

W dalszej części tego podręcznika, będę starał się pokazać Ci podstawy wykorzystania PHP i MySQL. Nic tak nie uczy jak praktyka - więc całość będzie omawiana na przykładzie programu do zarządzania kontaktami. Udostępnimy nawet możliwość wysłania e-maili do wszystkich osób z bazy danych (system nie powinien być używany do rozsyłania spamu czy innego rodzaju niechcianej poczty)!

Po stworzeniu tego systemu powinieneś posiadać wiedzę wystarczającą aby uczynić kolejny, tym razem samodzielny, krok i utworzyć prawie dowolną stronę korzystającą z baz danych.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (7)
gdzie link?
Piątek 15 Lipiec 2011 12:45:10 pm - beneglih

Fajny tutorial, tylko dlaczego na jego końcu jest informacja, że skrypt można pobrać, dwukropek i puste miejsce, brak linka...

ort
Sobota 13 Marzec 2010 10:02:17 pm - katwer <katwer_at_op.pl>

Co jak co, ale artykuł do druku na poważnym portalu, to już powinien przejść przez standardowe sprawdzanie pisowni choćby zautomatyzowane, jeśli autor nie wie, jak się pisze HASŁO.

Sorry, ale takie lekceważenie języka polskiego - musiałam.

pytanie
Niedziela 01 Lipiec 2007 8:56:38 pm - bercik156 <fifunia07_at_wp.pl>

mam pytanie jak zmienić w bazie danych język żeby na stronie były polskie znaki??

złeeee
Poniedziałek 07 Maj 2007 9:01:03 am - wbeatn <wbeatn_at_gmail.com>

dlaczego w tym artykule jest podany bledny kod ? strona z dodawaniem do bazy mi dziala, to samo jest ze strona ktora wyswietla rekordy, ale strona ktora ma wyswietlic formularz edytujacy wywala blad 'Warning: mysql_numrows(): supplied argument is not a valid MySQL ...' .. robie wszystko wedlug instrukcji i takie cos :/

Dłąd :D
Sobota 25 Listopad 2006 11:38:44 pm - sabistik <wiktorski_at_poczta.php.pl>

haha, Czemu nikt wcześniej tego nie zraportował:
http://irc.php.pl/blog/?id=392
?? ;D

Wyjaśnienie małe
Piątek 27 Październik 2006 9:26:17 pm - slump <slump_Ilawa_at_wp.pl>

Twoje sugestje są jak najbardziej trafne, jednak pamiętaj, że jest to tylko translacja arta z języka Angielskiego.
Pozdrawiam

Kilka luźnych uwag
Czwartek 26 Październik 2006 12:12:12 pm - Diabl0

Rozumiem że jest to art dla totalnie początkujących i przeglądałem go bardzo pobieżnie, ale mimo wszystko mam kilka zastrzeżeń:

1 - instalowanie phpmyadmin na serwerze bez odpowiedniego zabezpieczenia go - kto się opiekuje serwerami niech spojrzy sobie w logi jak często trafiają się roboty szukające phpmyadmin - nie sądzę aby szukały one sobie tylko z czystej ciekawości. Trzeba było przynajmniej napisać jak go zabezpieczyć przez .htaccess

2 - SQL incjection - wstawianie danych pochodzących od usera prosto do bazy bez sprawdzenia i zabezpieczenia. Temat ten wszędzie jest tak często wałkowany że tutorial dla początkujących z takim błędem to duży imho duża porażka. Aż tak ciężko było poświęcić dwa akapity na wyjaśnienie zagrożenia i zaproponowanie chociażby mysql_escape_string?

3 - nie wiem skąd takie parcie na while ($i < $num) i każdorazowe przepisywanie danych? IMHO dużo wygodniejsze (zwłaszcza dla początkujących, a nie wiem też czy nie szybsze) jest while ($row = mysql_fetch_assoc($ret).

4 - drobiazg, ale: <? :) <?php jest bardziej prawidłowe zwłaszcza że już słyszałem jakieś pogłoski że <? ma zostać z czasem usunięte :)

5 - formatowanie kodu - ja rozumiem że system znaczników na php.pl może utrudniać zachowanie wcięć itp, ale skoro to jest tutorial dla początkujących to przydało by się też zadbać o uczenie ich dbałości o wygląd kodu i jego staranniejsze formatowanie - to naprawdę ułatwia w przyszłości życie a dzięki odrobiny praktyki stosuje się praktycznie odruchowo.

To takie moje drobne uwagi po pobieżnym przejrzeniu arta (głównie fragmentów kodu) . Nie jest to żadna miażdżąca krytyka - po prostu wychodzę z założenia że o ile w arcie dla doświadczonych programistów nawet nie było by sensu zwracać na to uwagi (w końcu każdy i tak ma już wyrobione własne nawyki i przyzwyczajenia), to jednak w arcie dla początkujących warto położyć większy nacisk na tego typu drobiazgi aby od początku wtłaczać i wyrabiać w nich dobre nawyki.

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2025 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System