Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Przewodnik po projektowaniu klas w PHP

Używanie dziedziczenia

Jest to po prostu rozwinięcie tematu "Unikania klas BOGÓW". Kiedy programista, odkryje po raz pierwszy co oznacza magiczne słowo "extends", może przesadzić i używać dziedziczenia dosłownie wszędzie, jako łatwy sposób na dostanie dostępu do funkcji innych klas. Problemem staje się sens budowania ogromnych klas, które nie dość, że sprawiają kłopoty przy dziedziczeniu, to jeszcze pojawiają się trudności podczas używania ich w innych środowiskach.

Zamiast tego biorąc pod uwagę agregację i kompozycję. Inni programiści mogą później użyć wzorca Adapter, aby skomponować swoje klasy wraz z innymi.

Szczególnie kuszące, jest nadużycie dziedziczenia, podczas prób dostarczenia gotowców funkcjonalności. Lepsza alternatywą jest prawdopodobnie metoda Fabryki Abstrakcyjnej (wkrótce) z użyciem np. PEAR:DB. Pozwala nam to na "zapakowanie" skomplikowanych relacji między klasami w przyjazny API.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (0)
Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2022 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System