Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Dlaczego PHP5?

Podsumowanie

W poprzednich paragrafach przyjrzeliśmy się nowym konstrukcjom i bibliotekom dostępnym w PHP5. Wiele z tych usprawnień można z czystym sumieniem określić jako rewolucyjne. Warto jednak na chwilę spojrzeć ponad zawiłościami nowych słów kluczowych i przebogatej funkcjonalności bibliotek, by dostrzec jak zmienia się PHP jako całe środowisko programistyczne.

Dodanie do PHP5 silnych cech obiektowych sprawiło, że nagle stanęła otworem droga do implementacji ogromnej większości wzorców projektowych. To daje społeczności PHP dostęp do wiedzy gromadzonej dosłownie przez dziesięciolecia w projektach tworzonych w SmalTalk, C++ czy Java. Dobrze sprawdzone praktyki są gotowe do wykorzystania, a mimo to PHP5 pozostał językiem łatwym do opanowania. Językiem, w którym można naprawdę szybko tworzyć złożone, ale solidnie skonstruowane projekty.

Bez wielkich fanfar, ale za to z realną korzyścią, rozwija się projekt pecl.php.net, gdzie gromadzone są rozszerzenia do języka pisane bezpośrednio w C. Część z tych dodatkowych modułów w naturalny sposób znajduje miejsce w głównej dystrybucji, czego najlepszymi przykładami są SPL i PDO.

To, że PHP5 dokonał tak ogromnego postępu, nie uszło uwadze największych firm informatycznych na świecie. Wystarczy powiedzieć, że wsparcie dla PHP deklarują tacy potentaci jak IBM, Oracle, SAP czy SUN.

Przyszłość należy do PHP5 i kolejnych wersji języka. Jeśli tylko środowisko, w którym uruchamiamy nasze skrypty nie narzuca drakońskich ograniczeń, warto i trzeba rozpoczynać projekty w oparciu o PHP5. Nawet programując strukturalnie zyskamy na nowościach zawartych w PHP5 i pozostawimy sobie otwarta droga do rozwoju.

Paweł Kozłowski

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (5)
Brakujące listingi
Czwartek 11 Grudzień 2008 8:58:45 am - feft

Widzę, że do dzisiaj nie pojawiły się brakujące listingi - wielka szkoda.
Piotr

listingi
Wtorek 07 Sierpień 2007 8:14:16 am - Olimpia_ona

"Na Listingu 16 zaprezentowaliśmy prosty plik XML, którym będziemy manipulować w kolejnych przykładach."
A gdzie ten listing? Nie ma też listingu 17.
XML / WebServices to interesujący mnie temat, szkoda że z tego artykułu nic się nie dowiedziałam.

super
Czwartek 21 Czerwiec 2007 3:35:34 pm - pawelad <pawelkostomloty_at_op.pl>

Kocham obiektowosc a ostatnio interesuje sie php. Wasza stronka to miod na moje serce. No to macie kolejnego wyznawce.

magiczne metody, przestrzenie nazw
Sobota 11 Marzec 2006 11:38:11 am - mysz

Od wersji php5.1 doszły dwie magiczne metody: __isset i __unset, wywoływane, jak ich nazwa wskazuje, gdy na własności obiektu użyje się funkcji isset() lub unset(). Bardzo przyjemne.

A co do przestrzeni nazw, to mój sposób na implementacje ich w PHP5: http://diary.urzenia.net/?p=261

techniki obiektwe rulezzz
Sobota 28 Styczeń 2006 5:37:00 pm - emp

Ja sobie osbiście nie wyobrażam robić projekt w php bez udogodnien dla technik obiektowych... choć te narazie w wersji 5 wygladaja dość żałośnie to wole to od braku takich udogodnien.. pozatym łapanie wyjątków to podstawowe udogodnienie bez ktorego ciężko się obejśc w większych projektach... tak ja wiem ze takie powstały tylko przy użyciu php5 moze je wykonać jeden człowiek a nie zespół... czcionka jest qrefsko mała ledwo widze co pisze..

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2024 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System