Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Weryfikacja formularzy przy użyciu JavaScriptu

Wprowadzenie do obiektow

Zanim zaczniemy tworzenie naszego obiektu, przydałoby się drobne wprowadzenie dla tych, którzy jeszcze nie poznali dziwnego, a zarazem pięknego świata obiektów.

W JavaScripcie, obiekt jest po prostu zbiorem konstrukcji językowych, które wykonują określone zadanie. Są one umieszczone w podstawowych zasadach obiektu, określają co obiekt może, a czego nie może. Typowe konstruktor obiektu zawiera zmienne i funkcje, i określa szablon(klasa), według którego tworzone będą poszczególne egzemplarze tego obiektu.

Każdy obiekt skonstruowany na podstawie 'szablonu' posiada cechy charakterystyczne, albo po prostu właściwości i predefiniowane funkcje nazywane metodami. Właściwości i metody bezpośrednio pokrywają się z właściwościami i metodami wewnątrz definicji klasy.

Kiedy już obiekt został zdefiniowany, JavaScript pozwala ci na tworzenie dowolnej ilości egzemplarzy tego obiektu. Każdy z tych egzemplarzy jest całkowicie niezależnym obiektem i posiada swoje własne właściwości i metody, dzięki czemu może być modyfikowany bez konsekwencji dla inn6ych obiektów tej klasy.

Prawdopodobnie zastanawiasz się teraz czy nie jest to trochę zbędne działanie, ponieważ JavaScript pozwala także na definiowanie funkcji i używanie ich gdziekolwiek zechcesz w swoim skrypcie. I masz rację - przynajmniej w pewnym zakresie. Jeśli planujesz stworzyć tylko jeden obiekt, funkcja spełni twoje oczekiwania.

Istnieję jednak sytuacje, gdzie chcesz stworzyć więcej niż jeden egzemplarz klasy np. wielowymiarowe drzewka menu. W takich sytuacjach poleca się używanie obiektów, ponieważ każdy obiekt ma swoje własne właściwości i funkcje, i co za tym idzie nie modyfikuje innych zmiennych skryptu.

Obiekty pozwalają także utrzymać program modularnym - możesz zdefiniować klasę w innym pliku i dołączać ten plik tylko w programach, gdzie obiekt danej klasy będzie niezbędny do działania. Takie rozwiązanie ułatwia także wprowadzanie zmian kodu - wystarczy że zmienisz definicję klasy w jednym pliku, a zmiana będzie widoczna wszędzie, gdzie klasa została załączona.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (3)
Opis obiektów w JS trochę spłycony
Wtorek 11 Styczeń 2011 10:51:43 pm - yarpo <jar.patryk_at_gmail.com>

Cześć, wydaje mi się, że trochę spłycony opis tworzenia obiektów :)

Sam ostatnio zainteresowałem się tą sprawą, jakby ktoś chciał przeczytać to zapraszam:
http://www.yarpo.pl/2011/01/11/tworzenie-obiektow-w-js/

BTW.
// metoda whoRules()
function whoRules()

po co komentarz? Co on dodał do kodu? Komentarze - dobre, bywają przydatne. Komentarze złe, są złe.

obiekty i obiekty
Sobota 13 Maj 2006 3:18:15 pm - ghostrider

Temam walidacji arcyażny, poruszać należy, metoda zaprezętowana w artykule też ujdzie, ale do obiektow i programowania obiektowego w JS autor ma jeszce daleko. Prezętowany sposób kodowania jest chyba najgorszym jaki widziałem. Zpareztętowanie poprawnego rozwiazania to materiał na kolejny artykuł. Wspomne tylko 'prototype'
FormValidator = function (arg1, arg2) {
// konstruktor
}
FormValidator.prototype.IsChecked = functoin (obj ) {
// kod sprawdzajacy checkboxa
}
itd ....
Warto też zwrócić uwagę na JSON-a ( JavaScript Object Notation ) i 'przestrzenie nazw', które pozwalają uniknąć kolizji nazw, a są balnalne w implementacji w JS.
W prę\ezętowanych artykułach sugeruje postawić na jakość, nie ilość. Ktoś powinien sprawdzać je pod kątem merytorycznym. W końcu czytają je różni ludzie, często niedoświadczeni, a "czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał".


Weryfikacja formularzy przy użyciu JavaScriptu
Czwartek 20 Kwiecień 2006 10:28:57 pm - temat <tematu_at_wp.pl>

Można także weryfikować poszczególne pola.

<input type="text" name="'.$nazwa.'" onkeyup="if(!(/^[\d\w]{2,8}$/gi).test(this.value)) { '.$nazwa.'_error.style.display='block'} else { '.$nazwa.'_error.style.display='none'}" />

<span id="'.$nazwa.'Info">Źle Źle Źle !!!</span>


<textarea name="'.$nazwa.'" cols="33" rows="10" onkeyup="'.$nazwa.'Info.innerText=\'znakow \'+this.value.length+\' z '.$maxZnakow.'\';if(this.value.length>'.$maxZnakow.'){ this.value=this.value.substring(0,'.$maxZnakow.'); }"></textarea>
<span id="'.$nazwa.'Info"></span>

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2025 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System