Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Testowanie modułów z użyciem frameworka SimpleTest

Mock Objects i Server stubs

Jako jedyny spośród frameworków testowych dla PHP, SimpleTest udostępnia wspracie dla tzw. Mock Objects (imitacji obiektów) i Server stubs. Dzięki nim możliwe jest symulowanie dowolnych klas poprzez tworzenie ich imitacji. Jest to często stosowane w celu symulowania dostępu do bazy danych. Mamy wtedy zazwyczaj klasę odpowiedzialną za łączenie się z bazą, wywoływanie zapytań i pobieranie wyników oraz klasę, która z niej korzysta (Listing 11).

Klasa DB nie musi jeszcze istnieć. Możemy stworzyć jej imitację, zasymulować wykonanie zapytania i zwrócić przykładowe dane dla klasy News. Zobaczmy, jak wygląda to w praktyce (Listing 12).

W ten sposób możemy podstawiać do klasy News praktycznie dowolne dane i nie potrzebujemy dodawać dużej ilości przykładowych rekordów do bazy danych. Co więcej, nie musimy mieć nawet samej bazy, aby przetestować, czy klasa News działa prawidłowo.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (1)
Usrapwnienia wizualne
Niedziela 15 Styczeń 2006 12:35:06 pm - aztech <scrabblewroclaw_at_op.pl>

Proponowałbym podlinkowanie wszystkich odnośników pojawiających (część jest, część natomiast nie - konrketnie w części artukułu: SimpleTest + Eclipse). Proponowałbym także wprowadzić podlinkowania do listingów (myślę, że to byłaby dobra praktyka dla wszystkich artykułów - szalenie ułatwia czytanie), ale tak aby przenosiły w miejsce listingu a nie tylko na stronę, gdzie znajduje się listing (a href="strona.html#name").
Można by w sumie też zrobić highlighting najważniejszych terminów, nazw klas, nazw funkcji (ale niekoniecznie, jeśli miałoby to zaciemnić artykuł).
P.S. Artykuł ciekawy. Z racji, że nigdy nie używałem SimpleTest, a zamierzam się nim pobawić po przeczytaniu artykułu, postaram się napisać wkrótce opinię, na ile sam artykuł pomaga w bezproblemowe (problemowe :D) wejście w SimpleTest

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2023 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System