Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Testowanie modułów z użyciem frameworka SimpleTest

Grupowanie testów

W praktyce aplikacja składa się z wielu klas. Jeśli chcielibyśmy uruchamiać wszystkie testy dla nich po kolei, szybko odechiałoby się nam TDD. Na szczęście SimpleTest umożliwia grupowanie testów, dzięki czemu uruchamiając jeden skrypt, w ciągu kilku chwil, bez większego wysiłku, gruntownie przetestujemy całą naszą aplikację. Spróbujmy zatem przerobić trochę testy dla klas File i Validator (Listing 6).

Jak widzimy na Listingu 6, aby stworzyć zestaw testów musimy utworzyć instancję klasy GroupTest, a następnie dodać poszczególne przypadki testowe poleceniem addTestCase(). Metoda addTestCase() dodaje pojedyncze klasy do zestawu. Jeśli mamy kilka klas testowych w jednym pliku, to wygodniej jest użyć zamiast niej metody addTestFile(), która dodaje cały plik do grupy (Listing 7).

Metoda addTestFile() automatycznie włącza plik za pomocą instrukcji require_once(), a następnie analizuje jego zawartość w poszukiwaniu przypadków testowych. Należy tutaj uważać, aby dodawany przez nas plik nie był wcześniej inkludowany w innym miejscu. Mogłoby to bowiem prowadzić do dziwnych zachowań frameworka. Poza tym, jeśli stworzyliśmy przypadek testowy, który dziedziczy po klasie FileTestCase, to trzeba sprawić, by SimpleTest nie brał klasy FileTestCase pod uwagę przy analizowaniu pliku. W tym celu używamy instrukcji SimpleTestOptions:: ignore('FileTestCase'). Przykład zastosowania znajdziemy na Listingu 8.

Powyższe przykłady pokazują, jak stworzyć zestaw składający się ze wszytkich testów. Często jednak zachodzi potrzeba przetestowania wybranych części aplikacji. Możemy to zrealizować tworząc nową klasę, dziedziczącą z GroupTest (patrz Listing 9). Stworzyliśmy nowy zestaw, którego zadaniem jest przetestowanie grupy klas parsujących poszczególne formaty plików konfiguracyjnych.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (1)
Usrapwnienia wizualne
Niedziela 15 Styczeń 2006 12:35:06 pm - aztech <scrabblewroclaw_at_op.pl>

Proponowałbym podlinkowanie wszystkich odnośników pojawiających (część jest, część natomiast nie - konrketnie w części artukułu: SimpleTest + Eclipse). Proponowałbym także wprowadzić podlinkowania do listingów (myślę, że to byłaby dobra praktyka dla wszystkich artykułów - szalenie ułatwia czytanie), ale tak aby przenosiły w miejsce listingu a nie tylko na stronę, gdzie znajduje się listing (a href="strona.html#name").
Można by w sumie też zrobić highlighting najważniejszych terminów, nazw klas, nazw funkcji (ale niekoniecznie, jeśli miałoby to zaciemnić artykuł).
P.S. Artykuł ciekawy. Z racji, że nigdy nie używałem SimpleTest, a zamierzam się nim pobawić po przeczytaniu artykułu, postaram się napisać wkrótce opinię, na ile sam artykuł pomaga w bezproblemowe (problemowe :D) wejście w SimpleTest

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2023 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System