Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Budowa kontrolera na przykładzie implementacji MVC

Pierwszy element wzorca: definiowanie klasy kontrolera

Ponieważ przy budowie naszej struktury planuję podążać logiczną ścieżką odpowiadającą założeniom wzorca MVC, na samym początku zdefiniuję kontroler, w tym przypadku występujący pod postacią prostej klasy odpowiedzialnej za wyświetlanie strony www.

Jak się później przekonamy, klasa ta odpowiadać będzie za informowanie klasy modelu o tym, jaki arkusz stylów ma być użyty podczas generowania odpowiadającego mu dokumentu. Jednak to wszystko jeszcze przed nami; tymczasem zwróćmy baczniejszą uwagę na definicję klasy kontrolera pokazaną poniżej:

<?
// definicja klasy 'PageController' (kontroler)

class PageController{
  private $styleRanges=array('styles1','styles2','styles3');
  private $style;
  public function __construct($style='styles1'){
    if(!in_array($style,$this->styleRanges)){
      throw new Exception('Invalid web page style!');
    }
    $this->style=$style;
  }
	// zwrócenie typu widoku
  public function getStyle(){
    return $this->style;
  }
}
?>

Jak widać, klasa "PageController" przyjmuje nazwę określonego arkusza stylów jako jedyny argument, który następnie wewnątrz konstruktora zostaje przypisany do odpowiedniej właściwości tej klasy. Oczywiście łatwo zgadnąć, że kontroler użyje tej właściwości, by - używając zdefiniowanej powyżej metody "getStyle()" - poinformować dokument, jakiego arkusza stylów ma użyć do jego wyświetlenia.

Mam nadzieję, że jak do tej pory wszystko jest jasne? Świetnie! Skoro więc już wiesz, jak wygląda klasa kontrolera, pozwól mi pójść krok dalej i przedstawić kolejne ogniwo wzorca MVC.

W dalszej części dowiesz się jak zbudować prostą, a jednak wydajną klasę generującą stronę WWW, która reprezentować będzie model z naszego wzorca MVC.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (2)
Słabizna
Czwartek 20 Sierpień 2009 6:37:31 pm - mistrzhtml

Niestety, artykuł z serii "nie mam nic do napisania, ale napiszę". To ma być wyjaśnienie modelu MVC? Raczej jakieś idiotyczne przypinanie arkusza CSS, które nic nie wnosi i jest tylko dodatkiem. Niedostateczny!

30 maja
Niedziela 07 Styczeń 2007 10:55:31 am - jordan1977 <mroszak2001_at_yahoo.com>

rozkaz zostanie wykonany 30 maja

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2023 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System