Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Licencjonowanie Oprogramowania

Formy dystrybucji

Poniżej opisane zostały (w porządku alfabetycznym) formy dystrybucji programów z jakimi można się spotkać w Internecie oraz na różnych nośnikach danych:

Abandonware

Program, który nie ma prawnego właściciela, gdyż ten albo już nie istnieje (w przypadku firm), bądź nie żyje (w przypadku osoby prywatnej). Programy takie określa się jako abandonware i dotyczą najczęściej starych wersji gier na konsole lub automaty, które już dawno straciły na popularności.

Addware

Program, który mimo wielu zaawansowanych funkcji, jest zupełnie darmowy i w pełni użyteczny, aczkolwiek nie pozbawiony pewnych cech marketingowych. Chodzi o to, że użytkownik w czasie korzystania z programu zmuszony jest do oglądania zmieniających się co jakiś czas reklam, umieszczanych w znajdującym się przeważnie w centralnej części okna programu ? ramce.

Cardware (Postcardware)

Typ programu nie nakłada na użytkownika obowiązku opłaty pieniężnej, a jedynie wysłania kartki pocztowej, przez grzeczność dla autora aplikacji.

Demo

Program, który jest tylko próbką danej aplikacji mającej na celu umożliwienie producentowi zareklamowanie swojego produktu, nie pozbawiając go jednocześnie należnych honorariów z tytułu jego wyprodukowania. Są to bowiem programy które spośród wielu opcji lub informacji jakie są dostępne w pełnych wersjach, udostępniają jedynie jedną lub dwie, mające przybliżyć użytkownikowi prezentowany program i nakłonić go do kupna wersji finalnej.

Demo pasywne

Wersja demonstracyjna nie pozwala nam nic zrobić w programie, a tylko usiąść przed monitorem i patrzeć na prezentację możliwości programu. Wersje demonstracyjne mogą być dezorientujące: dobra demonstracja może, ale wcale nie musi oznaczać dobrego programu.

Ewaluacja

Ten rodzaj dystrybucji dotyczy najczęściej systemów operacyjnych takich jak Linux czy Unix rozprowadzanych na dodatkach CD magazynów komputerowych lub za pośrednictwem Internetu. Wersje programów i systemów są najczęściej w pełni funkcjonalne i bez ograniczeń czasowych, ale pozbawione podręczników obsługi i komercyjnych dodatków oprogramowania usprawniającego dany program lub system, bez którego instalacja i użytkowanie mogą być często problematyczne.

Firmware

Niektóre urządzenia jak np. modemy posiadają własne oprogramowanie, tzw. Firmware które steruje jego pracą i jest odpowiedzialne za jego funkcje i osiągi. Jest to oprogramowanie ściśle przypisane do określonego urządzenia mające na celu wydobyć cały jego potencjał.

Freeware

Oprogramowanie, które można bezpłatnie wykorzystywać i kopiować. Nie oznacza to rezygnacji z praw autorskich do produktu ? zazwyczaj umowa licencyjna zawiera punkt zakazujący wprowadzania zmian w kodzie programu i dalszej dystrybucji na zasadach komercyjnych.

Liteware

Program, który jest rozpowszechniany darmowo, ale ma mniej możliwości niż wersja komercyjna.

Shareware

Użytkownik posiada prawo do darmowego korzystania z programu przez pewien z góry ustalony okres, po czym musi go zarejestrować, jeżeli zdecyduje się na jego dalsze użytkowanie, lub usunąć go ze swojego komputera. Wraz z zarejestrowaniem programu otrzymuje on pełne prawo do jego użytkowania oraz inne korzyści jak np. możliwość zakupu nowych jego wersji po niższych cenach. Prawa autorskie mają takie samo zastosowanie zarówno w stosunku do programów komercyjnych, jak i do oprogramowania shareware. Programy typu shareware kosztują mniej od programów, które można kupić w sklepie i mają nad nimi podstawową przewagę - można je przed zakupem dokładnie wypróbować.

Spyware

Program, który oprócz ściśle określonej funkcji, potajemnie zbiera także informacje o imieniu, nazwisku, adresie e-meilowym użytkownika, zainstalowanych w komputerze programach, odwiedzanych przez użytkowników stronach oraz ściąganych przez nich plikach. Dane te są następnie bez jego wiedzy i zgody przesyłane siecią do producenta oprogramowania, który na ich podstawie może w miarę precyzyjnie określić zainteresowania poszczególnych użytkowników i odpowiednio dostosować swoją kampanię marketingową. Szpiedzy ukrywają się najczęściej za różnego typu darmowymi programami ? freeware lub addware, które śledzą ich poczynania i przy pierwszej lepszej okazji wysyłają stosowne raporty. Zdarza się, co prawda, że aplikacje tego typu informują użytkownika w czasie instalacji o wbudowanym systemie szpiegowskim, aczkolwiek czynią to w sposób ogólnikowy.

Stampware

Program nie nakłada na użytkownika obowiązku opłaty pieniężnej, a jedynie wysłanie znaczka pocztowego, przez grzeczność dla autora aplikacji.

Vaporware

Konkurujące ze sobą firmy ogłaszają czasem informację o mającym się rzekomo wkrótce pojawić nowym oprogramowaniu lub urządzeniu mającym przewyższać możliwościami produkty konkurencji. W rzeczywistości są to jednak tylko przechwałki, gdyż zapowiadany produkt w ogóle nie istnieje, lub na skutek jakichś trudności nigdy nie został wypuszczony na rynek, a zapowiadany produkt klasyfikuje się jako tzw. Vaporware.

Wersja próbna (trial version, working version)

Program, który jest nieco ograniczony w działaniu. Z reguły nie można zapisać tworzonych w nim plików, wydrukować własnych prac. Wersja ograniczona czasowo pozwala pracować już na pełnym programie, ale tylko przez jakiś czas, po czym program przestaje działać. Ograniczenie czasowe może być wprowadzone do samego programu, informującego nas przy każdym uruchomieniu, ile jeszcze czasu zostało do końca okresu próbnego lub do licencji, którą przyjmujemy do wiadomości, przegrywając program. W tym drugim przypadku producent liczy na to, że dotrzymamy słowa i przestaniemy używać programu; inaczej stajemy się po prostu komputerowymi piratami.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (0)
Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2025 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System