Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!
Kategorie

Kategorie

Kategoria wyżej
O autorze

O autorze

Piotr (DreeD) Grzyb
Reklama

Reklama

Podobne Artykuły

Poniżej znajduje się lista podobnych artykułów:
Brak powiązanych artykułów

Licencjonowanie Oprogramowania

W Internecie znajduje się ogromna różnorodność oprogramowania. Pod względem kosztów kupna cały software (czyli inaczej oprogramowanie) dzieli się na różne typy, np.: programy typu freeware, shareware, komercyjne. Gdy chcemy ściągnąć jakiś program często powstaje problem. Nie wiadomo bowiem w jaki sposób dany program jest rozpowszechniany, tzn. czy jest on darmowy, czy trzeba za niego zapłacić. Powstają obawy, czy ściągając i używając programu nie łamiemy prawa. Również w pismach komputerowych z CD można znaleźć różne rodzaje oprogramowania, takie jak: shareware, demo i inne. Nie zawsze jednak wiadomo, co to oznacza i często nie jest też nigdzie wytłumaczone. Podobnie, kiedy kupujemy oprogramowanie w sklepie, nie zawsze wiemy, czy można zainstalować je na więcej niż jednym komputerze albo pożyczyć koledze. Niniejszy artykuł ma umożliwić czytelnikowi rozeznanie się w sposobach dystrybucji programów oraz w typach licencji zawieranych z producentem przy ich kupnie. W artykule poruszony został również temat praw autorskich. Przedstawiamy objaśnienie tego zagadnienia oraz naszą jego interpretację. Opisaliśmy także szczególny przypadek ich łamania, tzw. piractwo komputerowe.

W każdej dyskusji o oprogramowaniu i jego używaniu wcześniej czy później zostają poruszone kwestie praw autorskich i umów licencyjnych. Firmy, które dokładnie zdają sobie sprawę z uwarunkowań związanych z prawami autorskimi i umowami licencyjnymi, zwykle mają mniej problemów z zarządzaniem oprogramowaniem. Firmy te nie tylko znają swoje prawa, ale też rozumieją ich znaczenie, czego efektem jest nie tylko znajomość ograniczeń z nich wynikających, lecz także wiedza, która pozwala w pełni skorzystać z umów licencyjnych. Dyscyplina w przestrzeganiu praw autorskich i umów licencyjnych oraz dobre ich dokumentowanie wpływają także na inne obszary działalności. Kiedy uczyni się pracowników odpowiedzialnymi za utrzymanie kopii dyskietek i podręczników, zmniejszy się liczba kradzieży i zagubień. Mówiąc najprościej "prawo autorskie" (angielskie "copyright") oznacza ?prawo do kopiowania" ("copy" - kopiować; ?right" - prawo). Oczywiście, różne przepisy w każdym kraju definiują to zagadnienie nieco bardziej zawile. Jednak z punktu widzenia informatyków i szefów zespołów zajmujących się oprogramowaniem, dobrze jest mieć zdroworozsądkowe pojęcie o prawach autorskich - po to, aby móc określić, jak efektywnie i w sposób uporządkowany rozprowadzać oprogramowanie.

Wytłumaczenie praw autorskich

? Copyright by php.pl 1996-2000. Powyższy zapis oznacza: wszystkie prawa zastrzeżone. Bez zgody autora stron, właściciela praw autorskich i zarazem ich wydawcy w Internecie, żadna część tej publikacji nie możne być reprodukowana, przechowywana w systemach wyszukiwania lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi, za pośrednictwem fotokopiarek czy w inny sposób.

Co to oznacza w praktyce?

Przepisy prawa autorskiego stosowane są we wszelkich sprawach dotyczących serwisu. Tekst tego aktu prawnego, Ustawy z dnia 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych, można znaleźć również w Internecie.

Zamieszczenie całego artykułu z serwisu www.php.pl na innym serwerze World Wide Web czy w publikacji drukowanej, jest możliwe tylko za zgodą autora. Domyślnie takiej zgody autor nie udziela. Zgodę taką można w uzasadnionych przypadkach uzyskać kontaktując się z autorem przez e-mail.

Wykorzystywanie materiału objętego prawem autorskim bez zgody autora jest zawsze naruszeniem prawa autorskiego, nawet gdy nie wiąże się z uzyskiwaniem korzyści materialnych. Osiąganie korzyści może wpłynąć na wysokość i formę odszkodowania przyznawanego przez sąd, ale nie zmienia to samego faktu złamania praw autorskich. Już przy samym rozpowszechnianiu bez zezwolenia może ucierpieć wartość handlowa oryginału, jakakolwiek by ona wcześniej nie była.

Elementy graficzne stworzone przez autora dla potrzeb serwisu i ilustracje, w tym zrzuty ekranu, również nie mogą być wykorzystywane bez zgody autora. Również takiej zgody autor nie udziela domyślnie.

Zgodnie z prawem autorskim ochronie nie podlegają proste informacje prasowe, rozumiane jako same informacje, bez komentarza i ich oceny przez autora. Autor rozumie to jako możliwość wykorzystywania informacji pochodzących z tekstów zamieszczonych w serwisie, ale nie kopiowania całości lub części artykułów.

Można oczywiście tworzyć odnośniki do strony początkowej serwisu czy jego poszczególnych artykułów. W bardzo eleganckiej wersji zasad zachowania w sieci o takim odnośniku informuje się autora stron, do których kieruje odnośnik.: autor i tak, korzystając z analizy logów dostępu czy usług wyszukiwawczych, może wykryć praktycznie każdy taki odnośnik.

W prawie autorskim istnieje pojęcie dozwolonego użytku. Polega on na wykorzystaniu krótkiego fragmentu dzieła z podaniem jego autora i źródła - czyli zamieszczaniu cytatów. Wolno więc cytować fragmenty artykułów z serwisu, z podaniem źródła:

  1. na sposób hipertekstowy, na przykład: php.pl, www.php.pl/prawa, www.php.pl, 13 październik 2001. (podawany jest kolejno autor, tytuł artykułu i odnośnik do niego, tytuł serwisu i odnośnik do niego, data ostatnich zmian w momencie tworzenia źródła - bo artykuł może się później zmieniać)
  2. albo tak jak w publikacjach na papierze: php.pl, Prawa, Serwis php.pl, 26 październik 2001.

Autor zezwala na indeksowanie zawartości serwisu przez systemy wyszukiwania dostępne publicznie; technicznie rzecz biorąc robi to nie tworząc żadnych zastrzeżeń przy pomocy pliku robots.txt.

Tłumaczenia artykułów z serwisu są możliwe po uzyskaniu zgody twórcy serwisu. Ze względu na naturę dokumentów zamieszczanych w World Wide Web, które mogą być niemal co chwilę uzupełniane o nowe informacje lub poprawiane, należy przed wykorzystaniem informacji z serwisu sprawdzić, czy zapoznaliśmy się z najnowszą wersją artykułu. Data powstania i data ostatnich zmian są umieszczane na końcu każdego artykułu. Pamiętając o tym, że cytowany przez nas fragment może się zmienić, warto w źródle cytatu zaznaczyć datę ostatnich zmian.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (0)
Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2025 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System