Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Programowanie proceduralne kontra OO w PHP

Dlaczego stosowanie obydwu technik jest niezbędne?

Powracając do naszych fanatyków programowania strukturalnego i OO, możemy docenić ich zalety.

  • Fanatykom programowania OO możemy podziękować za to, iż Smarty i FPDF są niezwykle elastyczne i użyteczne.
  • Fanatykom programowania strukturalnego możemy podziękować za szybkie i nieźle działające osCommerce i phpMyAdmin.

Podziękowania należą się też twórcom samego PHP.

PECL i PEAR mają na swoim koncie wiele słów zarówno uznania jak i krytyki. Te dwa projekty moim zdaniem są dobrą ilustracją różnic pomiędzy programowaniem strukturalnym jak i orientowanym obiektowo.

PECL to rozszerzenia dla PHP napisane właśnie w sposób proceduralny w C, co prawda dość lapidarnie, ale było ono zaprojektowane głównie z myślą o szybkości działania. Często są to porty istniejącego oprogramowania spod licencji LGPL. PHP zyskało w ten sposób wiele dodatków od czasu wydania. Pamiętajmy też, iż fundamentem PHP jest język C.

PEAR zawiera kilka bardzo interesujących klas, od tych obsługujących arkusze Excela do modyfikujących rekordy DNS. Używając bibliotek PEAR możesz zaoszczędzić dużo czasu i wprowadzić do projektu dodatkowe, bardzo ciekawe funkcje, zapewne mówiąc na końcu: "Nie miałem nawet pojęcia, że PHP potrafi takie rzeczy!"

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł pokazał Ci plusy i minusy każdej z tych dwóch technik programistycznych, oraz, co więcej, uzbroił Cię w informacje potrzebne do tego, aby móc bardziej zgłębić ten temat. Myślę, że także pokazał Ci, jak myśleć nad założeniami projektu, zmusił do szukania większej ilości przykładów z "życia wziętych" oraz słuchania tych wszystkich dobrych, złych a nawet ohydnych komentarzy z przymrużeniem oka. Obie metody mają swoje wady i zalety. A teraz przestań już czytać i napisz wreszcie jakiś skrypt!

O autorze

Robert Peake nauczał programowania w Berkeley przed tym jak zaczął pisać wiersze. Niedawno zrezygnował z zarządzania w branży IT, by spędzać więcej czasu z rodziną no i z PHP. Aktualnie mieszka w Los Angeles z żoną Valerie i z ich dwojgiem laptopów.

Możesz się z nim skontaktować tutaj: robert@peakepro.com.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (6)
OOP a OP
Wtorek 13 Październik 2009 9:16:00 am - thek <thek_at_xxx.pl>

Z tym object-oriented i "zorientowany obiektowo" to nie jest tak prosto jak mówisz u podstaw OP i OOP leży bowiem co innego. Jaki jest podstawowy i niepodzielny, najniższy poziomowo element OP i OOP? W OP jest to proste - zawsze abstrakcyjny Object. Wszystkie dane, struktury są pochodną tej klasy. W OOP jest to właściwie nie do określenia, gdyż klasy są naszym dziełem i ewentualnie możemy taką funkcjonalność próbować wdrożyć. Stąd Java czy Smalltalk to OP a C++ "tylko" OOP.

Mała uwaga
Czwartek 20 Marzec 2008 4:00:03 pm - camelx <camelx_at_gmail.com>

Tekst jest bardzo dobry, dla mnie dosyć przydatny.
Mam tylko jedną małą uwagę - nie ma czegoś takiego jak programowanie "zorientowane obiektowo". Taki termin występuje co prawda w języku angielskim (Object-oriented programming), lecz tłumacząc na polski mówimy poprostu "programowanie obiektowe". W jęz. angielskim jest dodane słówko "oriented" ponieważ w termin mógł by byc mylony z "programowaniem obiektu".
Pozdrawiam

spoooko...
Sobota 21 Październik 2006 10:34:08 am - mokry <m.mokry_at_plusnet.pl>

Art naprawde fajny.
Programuje juz kilka lat, siedze glownie na PHP4 i jak dotad bardzo rzadko korzystalem z OO. Po przeczytaniu w wielu godzin przemyslen nad swoim dotychczasowym kodem stwierdzam ze niektore z nich faktycznie mozna bylo duzo prosciej i lepiej napisac w OO...
Polecam przeczytac

naprawdę niezły kawałek tekstu :)
Wtorek 05 Wrzesień 2006 11:49:19 am - xixek

tak. to jest to. nie wiedziałem połowy z tych rzeczy a przecież programuję już kilka lat... Więcej takich artykułów poproszę!
pozdrawiam!

Daje wiele do myślenia...
Sobota 22 Lipiec 2006 7:14:43 pm - athlan <athlanster_at_gmail.com>

Bardzo przydatny artykuł... dał mi wiele do myślenia. Osobiście jesteś zwolennikiem kodu proceduralnego, ale po głębszych przemyśleniach mogę stwierdzić, iż nie wszystko trzeba pisać "na szybko", dzieki za arta :)

optymalizacja
Piątek 14 Lipiec 2006 12:00:35 pm - mroq

pewnie zaczne flejma, ale niech se autor artykułu zrobi w oscommerce drzewko kategorii skladajace sie z kilkunastu tysiecy galezi... i wtedy pogadamy o optymalizacji

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2024 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System