Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Phiend: Wprowadzenie

Co to oznacza

2.1. Aplikacje sieciowe

Aplikacja sieciowa jest stroną www, z istniejącą obok składnika statycznego interakcją To może być forum, sklep internetowy, itp. Krótko mówiąc - aplikacją jest każda dynamiczna strona. Phiend to swoisty schemat aplikacji sieciowych napisany w PHP.

2.2. Schemat aplikacji

Aplikacja sieciowa wymaga głębszego obmyślenia niż prosta, statyczna strona. Zabezpieczenie i zawartość poufna. Uwierzytelnienie użytkownika. Spójność bazy danych. Nawigacja. Obsługa błędów i logowanie. To jest są wewnętrzne mechanizmy jakiejkolwiek aplikacji sieciowej, niezależnie od jej zawartości. Jeśli podstawowe elementy są kiepsko zaprojektowane i zakodowane, cała aplikacja jest nieuporządkowana, trudno ją zmodyfikować i zrozumieć. Zazwyczaj aplikacje nie są pisane od zera. Dla C++ w Windowsie jest MCF, Swing dla Javy. Dla aplikacji sieciowych Javy Struts - pierwszy projekt MVC. A dla PHP?

PHP ma poziomy abstrakcji baz danych (PEAR DB, ADODB) systemy szablonów (np. Smarty), silniki uwierzytelniające (PEAR Auth) i wiele innych. Ale nie ma łącznika, który by spajał to wszystko razem. I tu zaczyna się zadanie Phiend'a.

2.3. Akcje

Phiend zmienia twój sposób myślenia - z myślenia kategoriami stron internetowych na myślenie kategoriami akcji. Kiedy użytkownik klika na link, twoja aplikacja nie wyświetla po prostu kolejnej strony, ale raczej wykonuje następną akcję a strona jest niejako wynikiem uruchomienia tej akcji. W Phiend'zie piszesz akcje jako obiekty PHP. Phiend obsługuje każde żądanie i decyduje, którą akcję ma wywołać. Spójrz na pasek adresowy twojej wyszukiwarki. URL wygląda dobrze. Nie odnosi się do żadnej strony HTML czy skryptu PHP. Zamiast tego, Phiend zostaje automatycznie uruchomiony i wysyła żądanie. W rezultacie, twój URL jest całkiem przyjemny.

2.4. Konfiguracja

Phiend jest konfigurowany za pomocą pliku XML. Plik ten opisuje, jakie akcje są dostępne dla twojej aplikacji i jak dopasować URL do jednej z twoich akcji. Ale możesz skonfigurować jeszcze więcej opcji.

Dlaczego XML? Ponieważ jest elastyczny i zrozumiały zarówno dla człowieka, jak i maszyny. Poza tym, wszystkie opcje konfiguracji masz w jednym miejscu.

2.5. Prekompilacja

Analiza składni za pomocą XML jest dość powolna, a mimo to Phiend wciąż jest wydajny. Czemu?

Phiend analizuje twój plik konfiguracyjny tylko raz. Następnie wytwarza kod, który odpowiada konfiguracji. Przy kolejnych żądaniach, nie będzie brał XML w ogóle pod uwagę. Jeśli nie zmodyfikujesz pliku konfiguracyjnego, Phiend to wykryje i ponownie przeanalizuje plik. Wytwarzanie gotowego do wykorzystania kodu PHP, to niezwykła cecha. Jest to na pewno o wiele szybsze, niż analizowanie za każdym razem XMLa. Jest również znacznie szybsze, niż czytanie pliku konfiguracyjnego z prostym tekstem. Ale jest też szybsze, niż pisanie konfiguracji bezpośrednio w PHP. Dlaczego? Ponieważ w Phiend'zie, kiedy wyłączasz opcję, nie zostaje ona zignorowana przez instrukcję warunkową kodu w Phiend'zie. Po prostu znika ona z kodu. Jeśli jakaś cecha nie jest używana, jej kod nie będzie w ogóle wytwarzany, jak również nie będzie ona przetwarzana przez silnik PHP.

2.6. Co jeszcze Phiend może dla ciebie zrobić?

Phiend nie ogranicza się jedynie do dostarczania architektury MVC, choć jest to rzeczywiście imponujące zadanie. Stara się on ułatwić ci życie również przez dostarczanie optymalnych, sprawdzonych rozwiązań wielu częstych problemów, takich jak:

  • Wspomaganie sesji
  • Obsługa błędów
  • Logowanie komunikatów
  • Uwierzytelnianie użytkownika

Więcej informacji znajdziesz pod "Charakterystyka Phiend'a"

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (0)
Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2025 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System