Najpierw były języki client side, następnie stworzono server side. Co teraz? Przyszedł czas na fuzje dwóch światów - Asynchroniczny JavaScript i XML (w skrócie AJAX - akronym po raz pierwszy użyty przez Jesse Jamesa Garretta).
Mówiąc prościej AJAX używa kombinacji JS i XMLa, aby przechwytywać informacje z serwera bez odświeżania strony. W zasadzie nie jest to nawet technologia, a jedynie odpowiednie połączenie istniejących już wynalazków. Spoiwem jest przeglądarka internetowa (od której wymaga się obiektu XMLHttpRequest lub jego odpowiednika).
Możliwości jakie stwarza ta technologia są olbrzymie. Dzięki niej zwiększymy szybkość dostępu do danych na stronie, zmniejszymy użycie łącza internetowego (nie trzeba przeładowywać stałych fragmentów strony), zredukujemy ilość podstron potrzebnych do wykonania danego zadania, zanotujemy wzrost funkcjonalności...
Aby w pełni docenić AJAX musimy również spojrzeć na drugą stronę medalu. Pierwszym minusem, który rzuca się w oczy są różnice w przeglądarkach... Konkluzje każdy zna. Dodatkowo jest to technologia młoda, tak więc o błąd niełatwo, a odnalezienie go może być czasochłonne (sprawa debuggowania).
Dla programisty poznającego nowe technologie bardzo istotne są biblioteki. Na obecną chwile możemy wyróżnić:
26 maja odbędzie się darmowa prezentacja pt.: "Budowanie dynamicznych aplikacji WWW używając technologii AJAX" prowadzona przez Joshue Eichorna. Liczba miejsc jest ograniczona, aby zarezerwować sobie miejsce, wystarczy się zarejestrować.