Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!
Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Aby odnaleźć interesujące Cię informacje wpisz poniżej szukane frazy:
Logowanie

Logowanie

Zaloguj się aby zobaczyć swój profil:

PostgreSQL 8.0 dla użytkownika i administratora

22.01.2005 w Krakowie na Akademii Ekonomicznej odbędzie się prelekcja poświęcona PostgreSQL. Myślę, że warto zaglądnąć na ten wykład, ponieważ seria organizowana przez CLUG stoi zawsze na wysokim poziomie i na pewno tak też będzie tym razem. W dalszej części newsa znajduje się cytat ze strony CLUG na temat wykładu. Serdecznie zapraszam.

Wykład będzie poświęcony nowym mechanizmom systemu PostgreSQL, które kostały wprowadzone w najnowszej wersji 8.0, a które zwiększając bezpieczeństwo lub wydajność baz danych obsługiwanych przez ten silnik, mogą zainteresować administratora lub zaawansowanego użytkownika.

Główna część wykładu zostanie przeznaczona na omówienie mechanizmu Point-in-Time Recovery (PITR), który z jednej strony znakomicie automatyzuje wykonywanie kopii bezpieczeństwa systemu bazodanowego, a z drugiej pozwala na odtwarzanie stanu bazy do wybranego momentu z przeszłości. W ramach wykładu zostaną zaprezentowane informacje o funkcjonowaniu mechanizmu PITR, pisaniu skryptów współpracujących z tym mechanizmem, wykonywaniu przyrostowych kopii bezpieczeństwa baz danych, odtwarzaniu baz z takich kopii, znaczeniu i wykorzystaniu pojęcia "timelines", a także o możliwości wykorzystania mechanizmu PITR do prostej replikacji baz danych. Zostaną także podane informacje o historii i planach związanych z mechanizmem PITR w Postgresie, oraz o wadach i zaletach tego mechanizmu w porównaniu do tradycyjnego tandemu pg_dump/pg_restore.

Kolejnym zagadnieniem omawianym podczas wykładu będzie asynchroniczna, jednokierunkowa replikacja baz danych z wykorzystaniem systemu Slony-I, stworzonym przez Jana Wiecka dla PostgreSQL w wersjach od 7.3 do 8.0. System ten pozwala na tworzenie klastrów, w których jeden węzeł (master) zawiera zmieniającą się bazę danych, a pozostałe -- jej kopię, przy czym serwery mogą być łączone w struktury drzewiaste, w których węzły podrzędne stają się węzłami nadrzędnymi dla innych serwerów. W ramach wykładu zostanie omówiony język poleceń dla programu sterującego klastrem, w zakresie zarówno tworzenia klastra jak i zmian w jego strukturze w przypadku awarii węzłów (promocja węzła z podrzędnego do nadrzędnego, zmiana węzła nadrzędnego), oraz możliwości automatyzacji zachowania całego systemu. W tej części także zostanie przedstawiona historia Slony'ego, sposób jego działania, wady i zalety, oraz dalsze plany jego autorów.

Dalsza część wykładu poświęcona będzie mechanizmowi tablespaces, który ułatwia rozmieszczanie baz danych i ich obiektów składowych (tabel, indeksów) na wielu fizycznych dyskach, co pozwala na lepsze gospodarowanie dostępnymi zasobami, może jednak sprawiać problemy przy wykonywaniu kopii bezpieczeństwa systemu i odtwarzaniu baz tych z kopii. Omówione zostaną także nowe parametry konfiguracyjne PostgreSQLa, związane z nowym procesem Background Writer, z mechanizmem Delayed Vacuum, oraz logowaniem zdarzeń.

-- Adam Buraczewski

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2024 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System