Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!
O autorze

O autorze

Michał (Xarr) Zieliński
Reklama

Reklama

Podobne Artykuły

Poniżej znajduje się lista podobnych artykułów:
Brak powiązanych artykułów

Weryfikacja adresu e-mail w PHP

Wiele tworzonych dzisiaj aplikacji internetowych musi umieć radzić sobie z walidacją adresów poczty elektronicznej. Można to zrobić na wiele sposobów, aczkolwiek jest jedna łatwa i szybka metoda polegająca na napisaniu własnej funkcji w PHP. Właśnie to postara się wyjaśnić w niniejszym artykule autor Alejandro Gervasio.

W dobie ekspansji i nieustającego rozwoju sieci tworzone witryny internetowe muszą umieć sobie radzić z problemem użytkowników podających niepoprawne adresy e-mail. Oczywiście temat ten powinien brzmieć znajomo dla większości twórców witryn internetowych zarówno dla tych, którzy umieszczają swoje pierwsze, pisane jak najdokładniej skrypty, czy też tych, którzy implementują bardziej złożone. Niezależnie od sytuacji sprawdzanie poprawności adresów mailowych pod kątem ich przynależności do mogącej istnieć bądź nie domeny jest dobrym zabezpieczeniem (przynajmniej częściowym) przed późniejszymi, narastającymi problemami związanymi z otrzymywaniem fałszywych danych. Zaśmiecanie naszej bazy danych nieprawdziwymi informacjami, wysyłanie powiadomień o nowościach, czy też inne tego typu informacje przesyłane na adresy przynależące do nieistniejących domen mogą nas z czasem przyprawić o bóle głowy..

Do problemu można podejść na parę sposobów. Wszystko zależy od tego jak dokładnie aplikacja ma walidować te adresy. Jeśli wystarczy podstawowy stopień sprawdzania poprawności napisanie w PHP prostej funkcji porównującej wpisany adres do wzorca może w zupełności spełnić twoje oczekiwania. Czasami jednak wymagamy od naszej aplikacji dokładniejszej walidacji. Wtedy powinniśmy zaznajomić się ze sprawdzonymi już klasami takimi jak HTML_Quick Form z pakietu PEAR, czy wieloma innymi.

Trzecią możliwością jest napisanie własnego zestawu funkcji w celu dogłębnego sprawdzania adresów e-mail, co może okazać się rozwiązaniem pośrednim pod względem złożoności pomiędzy tymi dwoma opisanymi powyżej. Metoda ta jest na tyle funkcjonalna i przenośna, że może być użyta jeśli chcemy rozszerzyć naszą wyjściową, podstawową funkcję sprawdzającą lub dodać do już istniejącej nową funkcjonalność..

W tym artykule rozbudujemy krok po kroku funkcjonalność validowania adresu mailowego tak, aby była możliwie najdokładniejsza. Nasze rozwiązanie pozwoli zademonstrować siłę pewnych ciekawych, wbudowanych funkcji sieciowych w PHP , pokaże ono również jak bardzo można zredukować szanse na zaśmiecanie naszej aplikacji przez fałszywe emaile.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (0)
Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2023 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System